Assa Abloy CLIQ Web Manager

I den dagliga användningen av ert Traka-system möjliggör integrationen med ASSA CLIQ Web Manager att era CLIQ-administratörer problemfritt kan lägga till medarbetare och hantera dem och deras Traka åtkomstnivåer via administratörsavsnitten i CLIQ.

Nycklar som definieras i CLIQ kan även importeras direkt till Traka WEB tillsammans med regler för inlämning/utlämning och ger både automatisk och manuell hantering av processer. 

För stora koncerner ger integrationen av CLIQ Web Manager er möjlighet att skapa den regionala uppdelning som behövs för att få effektiv styrning, utan att skapa mer arbete för er globala säkerhetsadministration. Traka ger dig total 

Integration av Traka LenelS2 OnGuardIntegration av Traka LenelS2 OnGuard

Egenskaper

  • Importera medarbetare/kortinnehavare
  • Importera nycklar/föremål
  • Stödjer både manuella och automatiska processer för in-/utlämning av nycklar
  • Val av gruppimport
  • Fält för kartläggning av kortinnehavare
  • Schemalagd daglig import
  • Uppdateringar i realtid/tilläggsimporter
  • Icke-aktiva användare/åtkomstbehörigheter

Fördelar

  • Heltäckande integration gör det möjligt att importera medarbetare och deras åtkomstbehörigheter direkt från CLIQ Web Manager
  • Val av medarbetare för import kan filtreras efter grupp
  •  Nyckel- och föremålsidentifiering kan importeras direkt från CLIQ Web Manager till TrakaWEB
  • Konfigurering av in-/utlämning av nycklar för både automatisk och manuell nyckelhantering
  • Avsevärd minskning av administrationsbehovet och fördelen med enhetliga data mellan CLIQ Web Manager och TrakaWEB